Motyle w ogrodzie

25105motyl_buddleja_fot._safari11_Freeimages

Motyle są jednymi z najładniejszych owadów. Na ich widok nie krzywimy się, ani nie uciekamy, jak jest to w przypadku na przykład komarów. Motyle są także najbardziej różnorodną grupą zwierząt. Ocena się, że na świecie żyje około 170 tysięcy gatunków motyli. Nieco dużo, prawda?

Motyle można spotkać w lasach, nieużytkach – łąkach i zaroślach, w ogrodach oraz czasem i w mieście. Owady te są wrażliwe na wszelką chemię, dlatego zwykle nie spotyka się ich w miejscach, gdzie stosuje się nawozy sztuczne.

Jak zaprosić motyle do swojego ogrodu? To proste! Musisz posadzić odpowiednie gatunki roślin, które będą wabiły poszczególne gatunki tych owadów. Na początku ważne są także rośliny, na których mogą żerować gąsienice. Może i gąsienice nie należą do najpiękniejszych stworzeń, ale to właśnie z nich wylęgają się motyle. I jeśli chcemy, aby w naszym ogrodzie było ich pełno, nie możemy zabijać ani pozbywać się gąsienic.

Kwiat o nazwie Budleja Dawida jest często także określany mianem motylego krzewu, gdyż jego delikatny zapach wabi różne gatunki motyli. Z kolei do wiosennych kwiatów wabiących motyle należą: fiołek wonny, smagliczka czy na przykład żagwin. Latem motyle wabią między innymi gęsiówka, zawciąg, ubiorek czy miesiącznica. Jesieniom te piękne owady do ogrodu przyciągną nam astry nowoangielskie, rozchodniki okazałe, nawłocie, tojeść czy popularny wrzos pospolity.

Pamiętajcie, bądźcie mili dla waszych motylich gości. Nie łapcie ich, ani nie straszcie. Fotografujcie i podziwiajcie, ale nie stańcie się dla nich wrogiem. Mają już dużo swoich naturalnych wrogów w środowisku.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s