Architektura zieleni.

Zdjęcie0366 []

  Architektura zieleni to poważny wydział projektowy na uczelniach wyższych o profilu projektowym.

  Zawód architekta zieleni jest niezwykle ważnym i odpowiedzialnym fachem, od którego zależy otoczenie często bardzo ważnych terenów aglomeracji miejskiej. Często są to centra wielkich miast i tereny wokół poważnych urzędów państwowych.

W Polsce istnieje bardzo dużo miejsc wyjątkowo ładnie zaprojektowanych, a w projektach tych zastosowano bardzo dużo roślinności. Wprawdzie nie można naszych przestrzeni porównywać z przestrzeniami zielonymi na przykład Anglii, która jest w czołówce peletonu w dziedzinie projektów zieleni, to posiadamy sporo dobrze wykształconych projektantów w tej dziedzinie.

   Architektura wody i krajobrazu zajmuje się terenami rekreacyjnymi na terenie miast i poza granicami miast i są to kąpieliska, parki i plaże. Miejsca te muszą spełniać warunki użyteczności, a więc ich nadrzędnym celem jest funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkujących je ludzi. Ważne jest także, aby były zwyczajnie ładne, a ładny i estetyczny wygląd tego typu miejscom zapewnia odpowiedni dobór roślinności zastosowany w tych miejscach.

Miejsca rekreacji uczęszczane przez tysiące osób powinny posiadać odporną na zniszczenia roślinność, a więc są to krzewy niskopienne, drzewka i drzewa leśne i trawa, którą jednak co roku należy siać, aby nie zniknęła. Im więcej roślin posiada dany teren tym ładniej się prezentuje, dlatego chcielibyśmy w takich miejscach jak najwięcej trawy, kwiatów i krzewów. Powierzchnie obiektów rekreacyjnych na powietrzu zasypywane piaskiem, czy żwirem nie prezentują się najlepiej.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s